Zaufaj mi, jestem architektem ;-)

Jak uruchomić silnik w samolocie?

Tu się nie da jak w samochodzie… silnik na paletę. CFM56-3 waży prawie dwie tony i do jego zdjęcia potrzebny jest specjalny wózek.

Obiecywałem… Wstyd mi, że to trwało tyle czasu, ale już siadam, piszę, pokazuję i objaśniam. Od razu przyjmijmy, że opowiadam o wszystkim na przykładzie Boeinga 737. Podobne rozwiązania możecie znaleźć w Airbusie A320 i Embraerze 17x/19x, czyli w większości samolotów, jakie można spotkać na polskich lotniskach. Oczywiście B787 Dreamliner ma wszystko zupełnie inaczej rozwiązane, ale on w ogóle jest inny. Nazywany jest plastikowym samolotem na baterie ;-). Kiedyś poświęcę mu pewnie niejeden wpis.

Skrzynka napędów z przyległościami. Po lewej od góry starter, a poniżej CSD z generatorem. Po prawej od góry wałek łączący skrzynkę z silnikiem, poniżej elementy instalacji paliwowej i hydraulicznej.

Wracamy do małego Benka, czyli B737-300/400/500/Classic. Dlaczego akurat do tej wersji? Bo akurat takiego miałem pod ręką 🙂 i zrobiłem mu zdjęcia. We wspomnianych wcześniej samolotach wygląda to praktycznie tak samo. Zwłaszcza, że kilka z nich napędzanych jest różnymi wersjami silnika CFM56.  Classica napędzają dwa silniki turbowentylatorowe CFM56-3. Nie wnikając chwilowo w sam silnik, ustalamy, że do jego rozruchu potrzebne jest sprężone powietrze. Dużo sprężonego powietrza. Skąd je wziąć? Z APU, czyli Auxiliary Power Unit. Co to jest? Hmmmm… Jak powiem, że turbina gazowa, to będzie mało. Powiedzmy, że jest to taki mały silnik turbinowy, który napędza tylko sprężarkę i generator. Trochę wszystko upraszczam, ale staram się, żeby to było w miarę zrozumiałe, ale jednocześnie, żeby mnie koledzy nie zjedli za zbyt duże uproszczenia. O APU niedługo napiszę.

A tu obudowa wałka w zbliżeniu.

Uffff. Robi się ciasno. No dobra. Mamy sprężone powietrze w rurze i co teraz? Teraz trzeba nim dmuchnąć w silnik. Nie, nie dmuchamy w wentylator, żeby się zaczął kręcić. Dmuchamy w starter. Czym jest starter? Hiperproste urządzenie. Powietrze z rury doprowadzane jest do turbiny, która poprzez przekładnię planetarną przekazuje moment obrotowy do skrzynki napędów. Do skrzynki podłączone są również inne agregaty. Pompy hydrauliczne, paliwowe, generator i pewnie jeszcze coś, o czym zapomniałem 😉 Ze skrzynki napędów wychodzi też wałek do przekładni kątowej, poprzez którą, kolejnym wałkiem, moment przenoszony jest na wał wysokiego ciśnienia. Proste?

Przez ten biały pylon przechodzi wałek i przewody paliwowe i hydrauliczne.

Kiedy rozpoczniemy procedurę startową, czyli przekręcimy pokrętło w kokpicie, otworzy się zawór i powietrze z APU popłynie do startera. Na zewnątrz będzie można usłyszeć syk powietrza, a później gwizd silnika. Zaczną się obracać obydwa wały, niskiego i wysokiego ciśnienia, z tym że nas interesuje ten od wysokiego. Po osiągnięciu odpowiednich obrotów wału naprawdopodobniej ktoś w kokpicie powie „N1” i przestawi kran paliwowy do pozycji otwartej. W tym momencie paliwo popłynie do wtryskiwaczy w komorach spalania. Rozpylone w rozgrzanym powietrzu, zapłonie dzięki iskrom ze świecy zapłonowej. Silnik wyda z siebie charakterystyczny dźwięk i obroty szybko wzrosną do tak zwanego „ajdla” czyli można powiedzieć, że silnik będzie pracował na wolnych obrotach. Chwilę wcześniej w kokpicie usłyszymy kliknięcie. To pokrętło startera przeskoczyło w położenie neutralne. W tej samej chwili zamknie się zawór doprowadzający sprężone powietrze do startera.

CSD i generator, a powyżej starter.

A co, jeśli APU nie działa? Tak się zdarza i z taką usterką można przez chwilę latać. Żeby uruchomić silnik, będzie nam potrzebna przenośna sprężarka na przyczepce. Pod kadłubem, po prawej stronie, w miejscu, w którym kończy się owiewka skrzydło-kadłub, mamy małą klapkę, trzeba ją otworzyć i wpiąć przewód… wyglądający trochę tak ten od odkurzacza – z tym że o znacznie większej średnicy. Ponieważ sprężarka stoi po prawej stronie samolotu, jako pierwszy uruchamiamy silnik numer 1, lewy. Po jego uruchomieniu można się pozbyć sprężarki. Do uruchomienia drugiego silnika posłuży nam pracujący już silnik. Po przełączeniu odpowiednich zaworów, doprowadzimy sprężone powietrze do startera i powtórzymy całą procedurę. Proste? Jasne, że proste.

A jak się wyłącza silnik? Po prostu odcina się dopływ paliwa i to wszystko. Oczywiście znacznie wszystko upraszczam, bo w silniku zachodzi jeszcze wiele procesów, na które załoga nie ma wpływu. Tu już wkracza elektronika… chociaż, jeśli dobrze pamiętam, w silnikach CFM56-3 była… linka gazu 🙂 Od manetek w kokpicie do silnika biegła stalowa linka. Dopiero później sterowanie silnikiem przejął FADEC (Full Authority Digital Engine Control)czyli odpowiednik samochodowego komputera sterującego pracą silnika. FADEC w samolocie pasażerskim pojawił się po raz pierwszy, w dość prymitywnej wersji, w Concorde’zie, a w wojsku w amerykańskim w F-111. Jego zaletą jest oczywiście odciążenie załogi, większa niezawodność, większa precyzja działania i możliwość korygowania błędów załogi. 

I jeszcze taka ciekawostka. Jeśli w słoneczny, ciepły dzień wsiadacie do samolotu na lotnisku, a w środku jest gorąco, a wentylacja działa niemrawo, może to oznaczać, że APU nie działa. I może jeszcze jedna. Kilka sekund przed rozpoczęciem rozruchu silnika, wyłącza się klimatyzacja. W samolotach działa ona również dzięki sprężonemu powietrzu. Podczas rozruchu silnik ma priorytet i całe powietrze z APU jest kierowane do startera, pasażerowie i załoga muszą się przez tę krótką chwilę pocić. 🙂

Napisałbym jeszcze coś o smarowaniu, ale zostawię sobie to na kolejny wpis. Jeszcze tylko zwrócę uwagę na fakt, że w nowoczesnych samolotach (m.in. w Dreamlinerze) montuje się starter-generatory. Jak już rozkręci silnik, to PYK i zaczyna produkować prąd. Sprytne 😉

Please like & share:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.