Zaufaj mi, jestem architektem ;-)

Przejście na drugą stronę.

Nie bez powodu tytuł jest dwuznaczny. Niestety zbyt często próba przejścia przez ulicę kończy się przejściem na drugą stronę… W naszym kraju dochodzi do bardzo wielu wypadków z udziałem pieszych. Nie wątpię, że dość często z winy samych pieszych. Niestety kierowcy nie pozostają bez winy. W ostatnich kilku dniach doszło do kilku zdarzeń, w których piesi ponieśli śmierć na miejscu. Jak zwykle rozgorzała dyskusja. Mędrcy wszelakiej maści wyleźli spod internetowych kamieni i zaczęli raczyć szeroką publiczność swoimi mądrościami mówiąc, że to piesi są winni bo przecież zielone światło, lub „zebra” nie oznaczają nic poza tym, że w tym miejscu można EWENTUALNIE przejść przez drogę, a przecież oczywistym jest, że kierowca może się zagapić i rozjechać pieszego. Pieszy powinien więc być czujny jak czujnik i ewentualnie wykonać tygrysi skok ratujący mu życie. Generalnie niech sobie piesi radzą.

Mnie krew zalała po przeczytaniu takich debilizmów i przyznam się szczerze, że nawet dałem się wciągnąć w bezsensowne dyskusje z mędrcami. Oczywiście takie dyskusje kończą się zawsze tak samo. Świni zapasy w błocie bardzo się podobają, gołąb poprzewraca figury na szachownicy, nasra na nią i odleci uważając, że wygrał, a idiota sprowadzi mnie do swojego poziomu i pokona doświadczeniem.

Jak jednak widzicie… nie tracę woli walki i muszę podzielić się z wami moimi przemyśleniami. Proszę mi nie przerywać!

Zacznijmy od przepisów. Przejścia dla pieszych oznakowane są w sposób nie pozostawiający wątpliwości. Znak D-6 jest duży i czytelny. Czasem może być poprzedzony znakiem A-16. W okolicy, w której mieszkam kilka osób zginęło na przejściach dla pieszych, więc obecnie te przejścia wyglądają jak lądowisko dla statku kosmicznego. Coś podobnego do tego co widzieliśmy w doskonałym filmie „Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia”. Nie da się ich nie zauważyć.

Skoro kierujący widzi przejście, powinien się zachować zgodnie z tym czego MUSIAŁ się nauczyć żeby zdać egzamin i dostać uprawnienia. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się na przejściu. Co w tym zdaniu może nie być zrozumiałe?

Jedziesz samochodem, widzisz przejście dla pieszych. Widzisz je ponieważ nie dłubiesz w nosie, nie bawisz się telefonem, radiem, nawigacją… niczym się nie bawisz, bo prowadzisz auto. Pewnie prowadzisz je w mieście, więc powinieneś zdawać sobie sprawę, że w każdej chwili sytuacja może się zmienić dynamicznie… Skoro widzisz przejście, zwalniasz. Zgodnie z procedurą. Obserwujesz czujnie okolice przejścia. Pada deszcz, śnieg i jest ciemno? Nie widzisz dobrze, czy ktoś nie zbliża się do przejścia? Zwalniasz jeszcze bardziej. Przecież to oczywiste. Jeśli nikogo nie ma, jedziesz dalej.

Pamiętaj żeby nie wyprzedzać żadnego innego pojazdu na przejściu. Nawet jeśli jest puste! Przepisy mówią o tym jasno. Nie wolno i koniec. Nie ma o czym dyskutować. Przestrzegaj procedur. Jeśli ktoś stoi przy krawężniku, a ty już zdjąłeś nogę z gazu, zatrzymaj się 10m przed przejściem. Tak zachowują się dobrze wyszkoleni, świadomi i kulturalni kierowcy w krajach cywilizowanych. Co ci zależy? Doganiaj świat. Jeśli zachowasz dystans od przejścia, pieszy będzie miał większe szanse zauważyć bandytę, który chce cię ominąć przed przejściem. Cytując klasyka: A gdyby to wasza matka… ?

Oczywiście nasze prawo jest do kitu i moglibyśmy wreszcie wprowadzić obowiązek zatrzymania pojazdu nawet jeśli pieszy jeszcze nie wszedł na przejście. Tak będzie bezpieczniej. Uwierzcie mi, że czas dojazdu do pracy nie wzrośnie zauważalnie. Nie wzrośnie wcale. A jeśli chcesz być o czasie i nie spieszyć się… wyjdź 5 minut wcześniej. Co w tym trudnego?

Oczywiście mędrcy zaraz wytoczą masę gównoargumentów… że się nie da, że niech pieszy się pilnuje, że niech nie lezie, niech stoi i czeka… Jak to mędrcy. Oczywiście żaden z nich nie zdaje sobie sprawy z tego co to znaczy potrącić kogoś samochodem. Każdy z nich uważa, że takie zdarzenie spłynie po nich jak po kaczce, przecież to była wina tego głupiego pieszego, a nie ich. Niestety praktyka pokazuje, że bardzo wiele zdarzeń w dużej mierze wynika z winy kierowcy, przez jego niskie kwalifikacje, nieznajomość przepisów, głupotę.

Ja panu nie przerywałem! Proszę więc żebyście się ogarnęli i przestali gadać przez telefony komórkowe, odpuścili sprawdzanie fejsa, skupili się na jeździe, powtórzyli sobie wszystkie wiadomości jakie kierowca powinien mieć w małym palcu. I jeszcze jedno… moje zboczenie. Czy chcielibyście żeby pilot samolotu, którym lecicie na wakacje miał takie podejście do latania jak wy do jazdy samochodem? Pewnie nie. A on, ten pilot musi co i raz przechodzić treningi na symulatorze i wykazywać się znajomością procedur. Powiecie, że to oczywiste, przecież wiezie ponad 200 osób! A czym różni się śmierć 200 ludzi od śmierci jednej osoby? Moim zdaniem niczym. Ja wiem, że 200 trupów to statystyka, a jeden to tragedia, lub sposób na sprzedanie gazety jeśli umieści się go na pierwszej stronie, ale… postarajcie się podejść do tematu odpowiedzialnie. Pomyślcie, że wasza matka (ta, którą po szosie wozicie), żona, kochanka, dziecko… może przechodzić przez ulicę i jakiś kierowca zagapi się i dojdzie do tragedii. Jestem przekonany, że w takiej sytuacji będziecie żądali najwyższego wymiaru kary. A podobno to inni mają wypadki.

I jak mi jeszcze jeden powie, że pieszy na pasach ma się rozglądać jak żołnierz na polu minowym, a zielone światło o niczym nie świadczy, to… walę w ryja bez ostrzeżenia!

Please like & share:

1 komentarz

    • nocman, 20 stycznia 2018, 17:49

    Odpowiedz

    Ja bym jeszcze tylko dodał: im woniej jedziesz, tym więcej widzisz, bo zawężanie pola widzenia wraz ze wzrostem prędkości to nie jest bajka.

    PS. Oraz irytuje mnie niezmiernie łódzki system sterowania ruchem: na skrzyżowaniach ulic dwujezdniowych z kilkoma potokami na każdej, w jednej ćwiartce wszyscy (piesi i pojazdy) mają czerwone, bo w innej części skrzyżwoania lewoskręt ma zielone. Irytuje mnie to jako kierowcę: mnie jest ciepło i miękko w tyłek, muzyka gra, a wiatr, deszcz czy śnieg nie chłoszczą mego oblicza i mogę poczeka, ale po jakiego dzwona stoją piesi, którzy mogliby się dostać na przystanek tramwajowy lub pokonać pierwsze z dwóch czy trzech przejść „składowych”, które i tak będą pokonywać na raty, bo zielonej fazy zwykle nie wystarcza na przejście całej arterii? Mają tam stać, za karę że nie mają samochodu, czy jak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.