Zaufaj mi, jestem architektem ;-)

Ryba psuje się od głowy

Zacznę z grubej rury… Smoleńsk, później kilka spektakularnych zdarzeń drogowych z udziałem samochodów i funkcjonariuszy BOR. Pani premier poobijana, prezydent pewnie trochę mniej. Jednym słowem SKANDAL. Przyczyny? Olewanie wszystkich możliwych procedur, arogancja, brak wyszkolenia.

Gdzieś pomiędzy tymi wydarzeniami a obywatelem znajduje się policja. Mam wielu kolegów w policji… Lekko licząc ponad 20. Tak się składa, że tylko jeden z nich okazał się być ścierwojadem… Reszta to porządni gliniarze ciężko pracujący każdego dnia. Każdy z nich może się czasem zachować nieodpowiednio i popełnić błąd… chociaż to nie wypdada. Mam też kolegów w BOR. Jeden z nich, to odpowiedzialny funkcjonariusz szanujący swoją pracę, mundur i siebie.

Niestety w szeregach policji jest wielu obszczymurów i wielu… nieświadomych. Do czego zmierzam? Od jakiegoś czasu jeżdżąc po mieście bawię się w śledzenie policyjnych radiowozów. Robię to w celu sprawdzenia świadomości kierujących nimi funkcjonariuszy. Do jakich wniosków doszedłem? ANI JEDEN radiowóz, z tych które śledziłem, nie jechał ZGODNIE Z PRZEPISAMI. Cytując mojego kolegę: ŻODYN!

Przekroczenia prędkości zawierają się od „niewinnych” 20km/h, na ponad 40 km/h kończąc. Miałem przypadki, w których nie kontynuowałem jazdy za radiowozem bo się zwyczajnie bałem. Serio… Ponad 100km/h na Żwirki i Wigury, to grube przegięcie pały. To już jest bandyterka.

Zapytacie może, dlaczego tak sobie wsiadam na ogon rodiowozów? Nie nagrywam ich, nie robię zdjęć, nie zapisuję numerów i nie zgłaszam tego. Nie robię tego bo po prostu straciłem wiarę. Wierę w to, że naszym pięknym kraju będzie lepiej. Bo co mam sobie myśleć jeśli widzę takie zachowania stróżów prawa? Wiem, że nie jadą „na akcję” bo nie są odpalone bomby. Oni sobie po prostu jadą.

Nie rozumieją chyba jakie stwarzają zagrożenie, nie rozumieją, że wcale szybciej nie dojadą, nie rozumieją, że przynoszą wstyd… wstyd służbie i mundurowi. Przed obywatelami wychodzą na obszczymurków Sebixów siedzących przed klatkowską i plujących na chodnik. I muszę wam powiedzieć, że tak mnie to boli… I dochodzę do wniosku, że jakiekolwiek zamiany w naszym kraju są nieprawdopodobnie trudne do wprowadzenia, jeśli nie niemożliwe. Jesli osoby piastujące najwyższe funkcje w państwie pozwalaja sobie na to żeby ochraniający ich funkcjonariusze zachowywali się tak jak się zachowują, jeśli policja nie daje przykładu obywatelom… Ludzie dalej będą ginęli na drogach, a urzędnicy będą udawali, że coś z tym robią. Czasem ogłosi się jakiś przetarg na przygotowanie kampanii społecznej i będziemy oglądać króliczki biegające po trawie. Ktoś przytuli bańke, ktoś dostanie nagrodę.

I na koniec ciekawostka. Mój kolega zajmuje się działaniami prowadzącymi do poprawienia bezpieczeństwa kierowców w dużych i małych firmach. Otwiera oczy na ryzyko, inspiruje, motywuje do zmiany złych nawyków. Z dużymi sukcesami.

Pewnego dnia doradzał swojemu klientowi w kwestii telemetrii. Na spotkanie przyszło dwóch panów z firmy dostarczającej urządzenia do trackingu pojazdów( piękne określenie, ale nie mam pomysłu na polski odpowiednik). Zachwalali swój produkt, jako ten, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki poprawi bezpieczeństwo kierowców i ograniczy zużycie paliwa. Przerywając ich marketingowy bełkot, poprosił o zalogowanie się do tego systemu i pokazanie oceny trasy dojazdu tych panów na to spotkanie. Skoro telemetria zmienia zachowania kierowców to niech pokażą jak zmieniła ich styl jazdy. No i Pyk! Wyświetla się obraz, a tam cała trasa na czerwono Przekroczenia prędkości, alarmy, itp.

Pan szedł dnem bez krępacji. Kolega pyta… WTF? A panowie zdziwieni, że się ich czepia. Podziękował i wyrzucił za drzwi… I jak ma być lepiej? No jak? Ja się pytam.

Please like & share:
  • bub, 1 lutego 2018, 17:52

  Odpowiedz

  Ryba psuje się od głowy i generalnie jest już zepsuta. Rzadko spotyka się kogokolwiek jadącego zgodnie z przepisami. Próba uświadomienia kogoś nawet na podstawie konkretnych zdarzeń drogowych, ze to własnie ignorowanie jakiegoś przepisu doprowadziło do kolizji w żaden sposób nie przemawia. Ilość ofiar śmiertelnych nie przemawia. Po prostu Polak wie lepiej i koniec – on jest panem szos, on prowadzi lepiej niż inni i dla takiego eksperta te ograniczenia to gruba przesada. Potem widujemy takich ekspertów ze łzami w oczach na ławach sądowych, a w najlepszym wypadku oglądamy sobie kolizje przez nich powodowane w kompilacjach zdarzeń drogowych których wiele znajdziemy na „Youtubie”. Słusznie zauważył Pan, że przykład idzie z góry i to nie tylko przykład ignorowania przepisów ruchu drogowego ale także stanu technicznego auta czego przykładem jest prezydent jeżdżący na oponach które posiadają widoczne gołym okiem wybrzuszenia (litości!!!!). Najgorsze dla takich szaraczków jak ja jest jednak to, że społeczeństwo w większości przepisy PoRD ma tak głęboko w poważaniu, że osoba która ich przestrzega narażona jest niejednokrotnie na pretensje, trąbienie, mruganie światłami, a nawet agresję. I jak w tym kraju ma być normalnie i bezpiecznie? Ja w najbliższych latach na to szansy nie widzę.

  • LG, 2 lutego 2018, 13:29

  Odpowiedz

  Brak wyobraźni, myślenia o innych, egoizm i brawura.

  • piotr, 2 lutego 2018, 16:18

  Odpowiedz

  Sytuacja z przed miesiąca, jechałem obwodnicą Trójmiasta… nie powiem, że przepisowo bo tak nie było ale jadąc przepisowo blokowałbym ruch.. przede mną sznur samochodów, za mną sznur samochodów.. prędkość całego peletonu ok 120-130km/h… przy zjeździe na Gdynię dąbrowe wciska się za mnie passat, kto zna ten wie, że zaraz za tym zjazdem obwodnica idzię mocno z górki… po chwili, w passacie włączają się światła i dochodzi do zatrzymania… Uwaga: dostałem mandat za nieprzepisowe nie dostosowanie się do ruchu.

  1. Odpowiedz

   Ale, że za wolno? Za szybko?

  • Jacek, 2 lutego 2018, 16:52

  Odpowiedz

  ” … do trackingu pojazdów( piękne określenie, ale nie mam pomysłu na polski odpowiednik)” – może tak „śledzenie pojazdów”? 🙂

 1. Odpowiedz

  Damian, głowa już dawno zepsuta. Politycy, głowy kościoła, stróże prawa i urzędnicy nie dają przykładu obywatelom – to jest jeden z problemów w prawidłowej symbiozy w naszym kraju. Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci. Jeśli dojrzały polityk postępuje tak jak postępuje to czego uczeń może się nauczyć? Jeśli nie zapinamy pasów i nagminnie łamiemy przepisy, to jakim jesteśmy wzorem dla własnych dzieci? Oczekując czegoś od innych sami dajmy dobry przykład…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.